• 570 007 680
 • 570 007 250
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na co zwrócić uwagęprzy wyborze systemu fotowoltaicznego

Zużycie energii elektrycznej

W skali roku w czteroosobowej rodzinie zamieszkującej dom wolnostojący wynosi 4MWh. Taką ilość energii w ciągu roku może wyprodukować system fotowoltaiczny o mocy 4kW. Może ale nie musi. Wielkość produkcji zależy od lokalizacji, czasu ekspozycji modułów fotowoltaicznych na bezpośrednie działanie słońca, wybranej technologii i jakości wykonania instalacji. Oto kilka porad jak optymalnie wybrać system fotowoltaiczny.

1. Oszacowanie mocy systemu PV

Moc elektryczna z 1 m2 modułów fotowoltaicznych może dziś sięgać 165W. Powierzchnia jednego 60-cio komórkowego modułu to około 1,65m2. Roczna, teoretyczna produkcja modułu to w dużym uproszczeniu iloczyn jego mocy, sprawności i nasłonecznienia. Nasłonecznienie to suma natężenia promieniowania słonecznego [W] w danym czasie [h] i na danej powierzchni [m2].


Obliczmy to na przykładzie:

 • średnie nasłonecznienie w Polsce to 950 kWh/m2
 • Sprawność modułu 15%
 • 8 modułów o mocy 250W
 • Na dachu zmieści się 8 modułów zajmując powierzchnię 13,5m2
 • Moc znamionowa modułów w sumie 8 x 250 W = 2000 W
 • Roczna produkcja teoretyczna to:13,5m2 x 950 kWh/m2 x 0,15= 1923 kWh (1,9MWh)

UWAGA:

Produkcja teoretyczna jest szacunkiem, który zakłada optymalne warunki pracy instalacji, czyli, niezmienny w roku kąt nachylenia do horyzontu 30o, ukierunkowanie modułów dokładnie na południe, brak zjawiska zacienienia od drzew, kominów, innych budynków, itp.

2. Wybór systemu mocowania

System mocowania to bardzo istotny szczegół instalacji. Mocowana na dachu ma przecież pracować min 20 lat. System mocowania powinien być wybrany z zachowaniem zaleceń producentów wynikających z technologii produkcji samej konstrukcji mocowania jak i typu, rodzaju i parametrów dachu. Wszystko tu ma istotne znaczenie: materiał konstrukcji dachu, rozstaw krokwi, rodzaj poszycia dachu, wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu. Zalecane są konstrukcje aluminiowe z okuciami ze stali nierdzewnej. Zadanie doboru systemu mocowania dobrze zlecić jest fachowcom, których doświadczenie i kwalifikacje zagwarantują satysfakcję z użytkowania systemu fotowoltaicznego na długie lata.

3. Wybór modułu

Wybór modułów fotowoltaicznych na polskim rynku jest obecnie bardzo szeroki – jeśli wierzyć liczbom, to w samych tylko Chinach działa aktualnie ponad 600 producentów urządzeń tego typu. Najczęściej spotykane i instalowane w Europie moduły fotowoltaiczne to urządzenia w technologii krystalicznego krzemu. Posłużymy się dwoma najistotniejszymi kryteriami:

Kryterium: Efektywność

Według kart katalogowych produktów w standardowej powierzchni 1 m x 1,7 m panel polikrystaliczny ma moc ok. 250 W, z kolei monokrystaliczny – ok. 280 W. Najbardziej wydajne moduły monokrystaliczne wykonane w zaawansowanej technologii osiągają sprawność ponad 21% i przy powierzchni 1,7m2 osiągają moc nawet 300 W. Moduły polikrystaliczne przy tej samej powierzchni osiągają moc do 270W.

Każdy egzemplarz modułu fotowoltaicznego ma określoną moc znamionową i tolerancję, najczęściej dodatnią dla tej samej serii produkcyjnej. Tolerancja mocy może sięgać nawet 5%, co oznacza że w serii modułów o nominale 250W mogą pojawić się jednostki z mocą nawet 262,5W.


Istotny jest również temperaturowy współczynnik mocy. Moc generowana przez moduł fotowoltaiczny zależy od parametrów nasłonecznienia, kąta padania promieni słonecznych i temperatury. Współczynnik temperaturowy pozwala szacować zmianę mocy modułu w zależności od temperatury. Im wartość współczynnika jest bliższa zeru tym mniejszy stopnieć zmiany mocy względem temperatury. Takie właśnie moduły powinny być wybierane.

Kryterium: Cena

Zakup modułów stanowi największy koszt instalacji całego zestawu fotowoltaicznego w domu jednorodzinnym. Ich udział procentowy w kosztach instalacji zależy od mocy systemu ale można uśrednić go na poziomie 40% – 50% całości kosztów.

Droższe są moduły monokrystaliczne w porównaniu do polikrystalicznymi, co jest wynikiem wyższych kosztów produkcji oraz wyższej sprawności.


Podsumowanie:
Jeśli masz wystarczająco dużą dostępną powierzchnię dachu wybierz tańsze moduły polikrystaliczne – są najczęściej spotykane. Jeśli powierzchnia dachu nie jest wystarczająca rozważ zakup modułów monokrystalicznych. Osiągną większą produkcję na tej samej powierzchni.

4. Wybór inwertera

To jeden z najtrudniejszych do wyboru elementów. Jego konfiguracja jest bardzo złożona i wymaga specjalistycznej wiedzy. Zadanie to zdecydowanie polecamy powierzyć wykwalifikowanym fachowcom.

Falowniki (inwertery sieciowe) są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami służącymi do przetworzenia prądu stałego pozyskanego z generatora (modułów fotowoltaicznych) na prąd przemienny jedno, lub trójfazowy.

Wyróżniamy dwa podstawowe systemy instalacji fotowoltaicznych:
 • dołączone do sieci tzw. system on-grid

 • nie dołączone do sieci tzw. system off-grid


Dlaczego nie każdy inwerter spełni swoje zadania:

 1. Inwertery przeznaczone do instalacji off-grid nie mogą pracować w instalacjach on-grid. Grozi to poważnym niebezpieczeństwem podczas ich użytkowania.
 2. Źle wybrany zakres napięć i prądów generatora spowoduje nieoptymalną pracę instalacji, znacząco obniży jej wydajność a nierzadko uniemożliwi produkcję w ogóle.
 3. Inwertery on-grid są zabezpieczone przed możliwością pracy w sytuacji zaniku napięcia w sieci. Nie będą mogły wtedy pracować. Inwertery off-grid nie mają związku z siecią energetyczną i mogą pracować niezależnie.

Kryterium: Funkcjonalność

Musisz zdecydować, jaki rodzaj instalacji będziesz chciał budować i odpowiednio wybrać dla tej instalacji rodzaj inwertera.

Należy przy tym zwrócić uwagę na:

Zakres napięcia i natężenia prądu
Zakres napięcia i natężenia prądu – im szerszy zakres napięcia roboczego MPP, tym szerszy zakres możliwości doboru liczby modułów podłączanych do inwertera. Szeroki zakres tych parametrów sprzyja ponadto wydajniejszej pracy inwertera w nieoptymalnych warunkach atmosferycznych. Niskie dolne napięcie spowoduje szybszy start inwertera po wschodzie słońca.
Sprawność inwertera
Liczba wejść MPP
Chłodzenie
Wyposażenie inwerterów
Serwis, możliwość naprawy, dokumentacja

Kryterium: Cena

Ceny inwerterów zależą od bardzo wielu czynników. Istotne jest wyposażenie i parametry pracy, ale również technologia. Niesłychanie istotne są komponenty użyte do budowy inwerterów. Mają one pracować w trudnych warunkach pogodowych, w szerokim zakresie temperatur, i na zmienne warunki zasilania.

Parametry elektryczne instalacji fotowoltaicznej są bardzo wrażliwe na temperaturę i nasłonecznienie dlatego algorytmy adaptacji i optymalizacji muszą działać możliwie najlepiej. To wszystko sprawia, że najlepsze na świecie inwertery są nawet 3-krotnie droższe od najtańszych oferowanych na rynku. Przeciętnie inwerter stanowi wydatek od 12 do 25% wartości całej inwestycji. Przy czym dla małych instalacji udział kosztów inwertera jest bardzo duży.

Pamiętaj, że koszt inwertera to nie tylko cena jego zakupu ale i jego późniejszej eksploatacji. Zalecamy rozszerzenie gwarancji 5-cioletniej do 10-cioletniej co może zwiększyć koszty zakupu inwertera nawet o 25%.

5. Nie bagatelizuj roli zabezpieczeń

Moduły fotowoltaiczne, montowane na dachu, jako urządzenia elektryczne zwiększają ryzyko uderzenia pioruna. Warto zabezpieczyć swój dom instalacją odgromową. Nie chodzi tylko o ochronę przed bezpośrednim uderzeniem pioruna ale również od skutków powstałych przepięć w instalacjach elektrycznych w wyniku wyładowań atmosferycznych, uderzeń pioruna w linię energetyczną zasilającą budynek. Pamiętaj, że instalacja ma pracować min. 25 lat a koszty naprawy z powodu uderzenia pioruna nie podlegają w ramach gwarancyjnej usługi serwisowej. Jak pokazują statystyki niemieckiego, największego w Europie rynku fotowoltaicznego, najczęstszą (25% wszystkich) przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznych są przepięcia powstałe w wyniku uderzenia pioruna.


Polecamy zaplanować ochronę przeciwprzepięciową i przeciwporażeniową
, które zwiększą poziom bezpieczeństwa użytkowania twojej instalacji fotowoltaicznej.

6. Dedykowane materiały instalacyjne

Poziom napięcia stałego na wyjściu generatora (modułów fotowoltaicznych) może sięgać 1000V. Tak duże napięcie stałe znacząco przekracza poziomy uznane w normach jako bezpieczne. Kable i złącza używane w instalacjach fotowoltaicznych są zaprojektowane w taki sposób aby wytrzymały napięcia do 1000V a nierzadko 1500V i zagwarantowały bezpieczeństwo eksploatacji nawet w strugach deszczu.

Stosowanie materiałów nieprzewidzianych do tego typu instalacji może doprowadzić w najlepszym wypadku do strat energetycznych i ograniczenia efektywności działania instalacji fotowoltaicznej. Niestety stosowanie materiałów zamiennych, niespełniających wymagań dla systemów fotowoltaicznych może doprowadzić nawet do pożaru. Materiały takiej jak złącza i kable mają wysoki poziom napięcia izolacji min 1000V, są odporne na działanie promieniowania UV i charakteryzują się wysokim stopniem szczelności IP65.

7. System monitorowania instalacji

Inwertery monitorują pracę swoich podzespołów i można wykorzystać dane z takiego monitoringu do analizy działania całego systemu. Zewnętrzne urządzenia monitorujące instalację fotowoltaiczną pozwolają gromadzić dane na temat jej działania, diagnozować pracę poszczególnych jej elementów, generować alarmy i ostrzeżenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości. System monitoringu jest w stanie wysłać powiadomienia za pomocą sms lub e-mail i zwrócić uwagę użytkownika, w przypadku wykrycia nieprawidłowości lub awarii.

8. Dokumentacja projektowa

Jak widzisz, procedura doboru optymalnie dobranego systemu fotowoltaicznego jest bardzo wielowątkowa. Mnogość szczegółów mogących istotnie wpłynąć na efektywność działania, bezpieczeństwo eksploatacji i ograniczenie kosztów związanych z serwisowaniem jest na tyle duża, że warto cały proces konfiguracji powierzyć specjalistom w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych. Jedną z form zapewnienia optymalnej konfiguracji systemu jest wykonanie projektu instalacji. Znajdą się w nim opracowania na temat każdego aspektu realizacji budowy instalacji fotowoltaicznej, dobór i konfiguracja urządzeń, szczegóły montażowe instalacji oraz analiza efektywności pracy systemu. Możesz również być zainteresowany opracowaniem ekonomiki instalacji z uwzględnieniem kredytowania, dofinansowania lub innej formy prognozy zysków i strat, którą wykorzystasz do wniosku o dofinansowanie.

Kontakt

Koronto Sp. z o.o.

08-110 Siedlce, ul. Sokołowska 157

e-mail: biuro@fotowoltaiczna.pl

tel. 570 007 680

tel. 570 007 250

PONIEDZIAŁĘK - PIĄTEK
08:00 - 16:00

Mapa dojazdu

Napisz do nas