• 570 007 680
  • 570 007 250
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program Agroenergia

Od dnia 08.07.2019 rolnicy mogą złożyć wniosek o dofinansowania oraz pożyczki na inwestycje odnawialnego źródła energii (OZE) w nowym programie NFOŚiGW. Program Agroenergia ma na celu dofinansowanie inwestycji służących tworzeniu samodzielności energetycznej na obszarach wiejskich, co prowadzi do zwiększenia miejscowego bezpieczeństwa energetycznego i poprawy jakości powietrza. Warianty projektów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, to inwestycje w nowe źródła ciepła oraz energii elektrycznej (w tym OZE) wraz bateriami do magazynowania energii elektrycznej, a także projekty, których celem jest obniżenie zużycia surowców pierwotnych oraz mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej.

Program Agroenergia jest skierowany tylko do rolników indywidualnych, którzy rozumiani są jako osoby fizyczne, które są właścicielem, użytkownikiem wieczystym, posiadaczem samoistnym albo dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha oraz co najmniej od 5 lat mieszkają w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Budżet w wysokości 200 mln PLN będzie rozdysponowany na dofinansowania oraz pożyczki, które będą realizowane w latach 2019-2025. Wielkość dofinansowania w postaci dotacji może wynosić do 40% kosztów kwalifikowanych, natomiast kredyt będzie mógł pokrywać nawet do 100% kosztów, przy czym wysokość pożyczki może wynosić od 100 tys. PLN do 2 mln PLN. Oprocentowanie pożyczki ustalone zostało na poziomie WIBOR 3M + 50 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2%. Okres spłaty zobowiązania nie będzie mógł być dłuższy niż 15 lat. Nie założono opcji częściowego anulowania kredytu. Program

Agroenergia ma za zdanie promować odnawialne źródła energii, w celu zapewniania energetycznej niezależności rolników oraz energetycznego bezpieczeństwa gospodarstw rolnych
. W programie uwzględniono kryteria w zakresie max. jednostkowych kosztów brutto dla poszczególnych technologii OZE, co ma na celu klarowność oceny i zabezpieczy przed sztucznym zawyżaniem kosztów inwestycji. Można zauważyć dosyć niski koszt, który przyjęto dla fotowoltaiki, a także fakt, że to jedyna technologia wytwarzania energii elektrycznej z ujętych w programie Agroenergia, dla której wprowadzono minimalny próg mocy wykluczający możliwość dofinansowania instalacji PV. W sprawie instalacji fotowoltaicznych, których jednostkowa moc powinna wynosić od 50 kWp do 1 MWp (wykluczone są mikroinstalacje), max. jednostkowy koszt inwestycji ustalono na 2,5 mln PLN brutto. Dla przydomowych elektrowni wiatrowych, których max. zainstalowana moc nie może przekroczyć 3 MW, założono maksymalny jednostkowy koszt inwestycji brutto rzędu 6 mln PLN/MW. Jeśli natomiast chodzi o kolektory słoneczne ustalono max. koszt inwestycji brutto rzędu 1000 PLN/kW. Dodatkowo istnieje możliwość dofinansowania opcjonalnego magazynu energii, czyli baterii do magazynowania energii.

Kontakt

Koronto Sp. z o.o.

08-110 Siedlce, ul. Sokołowska 157

e-mail: biuro@fotowoltaiczna.pl

tel. 570 007 680

tel. 570 007 250

PONIEDZIAŁĘK - PIĄTEK
08:00 - 16:00

Mapa dojazdu

Napisz do nas